Řeka Berounka

30. července 2007 v 9:34 | monikulas-majitel |  řeky
Pojmenování řeky
Původně se celý tok řeky nazýval Mže. Takzvaná Berounka vznikla v 17. století, kdy byl úsek řeky na berounském panství nazýván tehdy obvyklým způsobem jako řeka berounských. Podle Ottova slovníku naučného se na konci 17. století začal užívat název Berounka pro dolní tok, poprvé je uváděna plzeňským kronikářem J. Tanerem jako tok za městem Berounem. V 18. století používali někteří autoři název Berounky nesprávně i pro střední tok od Plzně, Berounka postupně vznikala na soutoku Mže a Rakovnického potoka, později se její začátek posunul na soutok se Střelou a ještě později na soutok s Úslavou. Ottův slovník z roku 1908 přesto uváděl Mži jako řeku ústící do Vltavy.
V současnosti vzniká Berounka soutokem Mže s Radbuzou v samém centru Plzně. Plzeňští radní z iniciativy historika Jana Anderleho rozhodli 7. září 2006 o přejmenování Berounky zpět na původní název na území města, zároveň chtějí jednat s vedením Plzeňského kraje o jejím přejmenování na celém území kraje a usilovat o naprosté vymazání Berounky z map. Rozhodnutí však zatím nic nemění na oficiálním názvu, který je stanoven vyhláškou ministerstva zemědělství.
Popis toku
Berounka protéká Plzeňskou kotlinou a následně přírodním parkem Horní Berounka. V Berounské kotlině dále přijímá zprava Litavku. Pod městem Beroun vytváří Berounka ve vápencích Karlštejnské vrchoviny kaňon se skalními stěnami. U Lahovic se vlévá do Vltavy. Berounka je řekou se silně kolísavými vodními stavy, téměř celý tok je splavný i pro otevřené sportovní lodě a využívaný ke koupání.
Nejnavštěvovanější jsou úseky v CHKO Křivoklátsko a Český kras, zejména Vodácká naučná stezka Berounka
FOTOGRAFIE:
Berounka pod Krašovem
Berounka pod Dubjany
Ústí Javornice do Berounky
Ústí Kačáku do Berounky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 majuna majuna | 30. července 2007 v 9:39 | Reagovat

plsinky moc plosííííím hlásla by si pro mě na http://misha-avril.blog.cz/0707/sonb-4-3-kolo#komentar??plosííííím a když něco budeš potřebovat,tak písni já pro tebe hlásnu a mám dva počítače a jetě u babičky a udědy a u kamarádek...mno takže můžeš mít třebas 8 hlasů odemě!!plosím!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama