Řeka Jizera

4. srpna 2007 v 11:53 | monikulas-majitel |  řeky
Řeka Jizera patří spolu s Mumlavou, Jizerkou, Labem a Úpou k hlavním krkonošským tokům. Na rozdíl od čtyř jmenovaných řek však Jizera nepramení přímo v oblasti Krkonoš, ale v sousedních Jizerských horách, na severovýchodních svazích hory Smrk. Její tok pak meandruje rozsáhlými horskými rašeliništi na Velké jizerské louce. Právě v těchto místech Jizera získává své zvláštní žlutohnědé zbarvení, prozrazující vysoký obsah humínových kyselin, vyplavovaných z mohutných ložisek jizerskohorských rašelinišť. Více jak 10 km tvoří pak její tok přírodní hranici mezi Polskem a Českou republikou. Na Mýtě nedaleko Harrachova se k ní zleva připojuje Mumlava a Jizera pak pokračuje romantickým balvanitým řečištěm hlubokého Jizerského dolu. To již je horní úsek vodácké trasy, kterou jste si vybrali nejen k ověření svého vodáckého umu, ale i pro potěšení z překrásných scenérií po obou březích Jizery. A věru, je z čeho se těšit.
V Jizerském dole, rozkládajícím se mezi Mýtem a Rokytnicí, se zachovaly jedny z nejrozsáhlejších přirozených smíšených horských lesů, s dominujícími buky. Podzimní zbarvení bučin v Jizerském dole je stejně nezapomenutelné, jako záhy na jaře rašící bílá květenství devětsilů, které vedle bledulí, sasanek, česneků, lýkovců a později pak majestátných hroznů zvonků širokolistých a překrásně vonících měsíčnic vytváří svérázný kolorit okolní říční nivy. Avšak není to jen horská flóra, na kterou jsou Jizerský důl i níže položená místa údolí Jizery mimořádně bohaté. Pozoruhodné geomorfologické jevy se nacházejí přímo v řečišti Jizery, kde v úzkých zahloubených soutěskách a peřejích prudce tekoucí a vířící voda vyerodovala prohlubně hrncovitého až kotlovitého tvaru - tzv. obří hrnce.
Pokud se rozhodnete přerušit sjezd po Jizeře prohlídkou okolní krajiny, nabízí se řada možností. Po obou stranách údolí se rozkládají rázovité horské roubené chalupy, poblíž Hradska u Jablonce nad Jizerou je zřícenina středověkého hradu Nístějky, v Pasekách nad Jizerou lze navštívit Památník Zapadlých vlastenců, národopisná muzea jsou i ve Vysokém nad Jizerou a v Jilemnici, odkud se lze vrátit zpět do Rokytnice po železnici, jejíž trať střídavě vede po levém i pravém břehu Jizery.
Řeka Jizera protéká Krkonošským národním parkem a jeho ochranným pásmem. Svým ohleduplným chováním pomůžete uchovat jedinečné prostředí Krkonoš - nejvyšších českých hor

Základní údaje:
V korytě řeky je mnoho balvanů, které vytvářejí souvislé peřeje a stupně. Vhodné jen pro zkušené vodáky s dobrou výstrojí a výzbrojí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milel Milel | 9. listopadu 2008 v 13:59 | Reagovat

Good :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama