Řeka Sázava

4. srpna 2007 v 11:44 | monikulas-majitel |  řeky
Pramen, tok, ústí …
Český ŠternberkPramen Sázavy bude na jednom z potůčků, které napájejí rybník Velké Dářko, odkud Sázava jako drobná říčky vytéká. Směrem na jih do Žďáru nad Sázavou napájí ještě několik rybníků a vodní nádrž Pilská, ale pak už se stáčí na západ a meandruje zalesněným údolím směrem k Přibyslavi a odtud do Havlíčkova Brodu. Až pod Světlou nad Sázavou je tok řeky převážně klidný i díky častým jezům a místy regulovanému korytu. Pod Světlou se ale údolí svírá, zvyšuje se spád a Sázava protéká vodácky nejnáročnějším a také nejzajímavějším úsekem tzv. Stvořidel. Velké balvany a kamenné prahy vytvářejí v korytu náročné peřeje v délce několika kilometrů, pak se ale řeka opět zklidní a dál meandruje přes Ledeč nad Sázavou, Zruč nad Sázvou, Sázavu k Týnci nad Sázavou. Tento úsek je oblíben vodáky pro klidný tok, jezy, které často mají sportovní propusti, a krajinu, která řeku obklopuje. Oblast je vyhledávána i turisty a rekreanty a tak je tok řeky lemován chatami, letními tábory, osadami a i většími rekreačními středisky. Pod Týncem nad Sázavou se ještě na pár kilometrů objevují peřeje, ale to už se řeka ztrácí ve vzdutí vodní nádrže Vrané a vlévá se do Vltavy.
Sjízdné úseky
ďár n. Sázavou - Přibyslav23,9 km3,0‰WWI+
Přibyslav - Světlá n. Sáz.40,2 km2,4‰ZW
Světlá n. S. - Ledeč n. S.15,2 km6,2‰ZW, WWII+
(peřeje Stvořidla v úseku Smrčná - kemp Stvořidla10,4‰WWII+
Ledeč n. S. - Týnec n. S.109,3 km1,1‰ZW
Týnec n. S. - Pikovice19,7 km3,4‰WWII
Nejhořejší úsek Sázavy za Žďáru do Přibyslavi se sjíždí hlavně v jarních měsících a to za doporučeného stavu alespoň 70 cm na vodočtu ve Zruči (ř. km 150,1). Atraktivní úsek Stvořidel se doporučuje sjíždět za stavu alespoň 50 cm na stejném vodočtu, ale mnohem lepší je stav kolem 70-80 cm. Pozor ale na velkou vodu, kdy stav přesahuje 100 cm, pak jsou peřeje ve Tvořidlech velice náročné a doporučuje se je sjíždět jen velice zkušeným vodákům na lodích k tomu určených. Úsek od kempu Stvořidla do Týnce nad Sázavou je sjízdný téměř celoročně, ale doporučuje se stav alespoň 95 cm na vodočtu v Poříčí nad Sázavou (ř. km 30,7). Pro poslední úsek peřejí do pikovic se na stajném vodočtu doporučuje alespoň 110 cm.
Táboření, ubytování
Tábořiště ChoceradySíť kempů a tábořišť, kde se mohou vodáci ubytovat je dostatek, a proto mnohdy není potřeba využívat možností nouzového táboření. Pozor také na pravidla CHKO Žďárské vrchy, mezi Žďárem nad Sázavou a obcí Sázava, a přírodní rezervace Stořidla. K ubytování je také možné využít řady hotelů, pensionů a jiných zařízení, která se podél řeky nacházejí.
Hospůdky, obchody
Velká turistická návštěvnost této oblasti zaručuje hustou síť občerstvovacích zařízení a možnost pohodlného nákupu v každé větší obci. Větší nákupní střediska a supermarkety najdete v podstatě v každém městě.
Jezy
Jez v Týnci nad SázavouJak již bylo napsáno výše, je na Sázavě dostatek jezů, a to jak těch bez propustí (zvláště v horní části toku), které je nutné přenášet, tak těch, které sportovní propusti mají, a jsou proto zdrojem příjemného rozptýlení a zábavy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama